wtorek, 15 marca 2016

Genymotion – emulator Androida

W niniejszym poście skupię się na konfiguracji środowiska testowego naszych aplikacji. Jest to w zasadzie dalszy ciąg poprzedniego posta traktującego o przygotowywaniu środowiska uruchomieniowego pod systemem Windows 7.Jak zostało ustalone pod koniec posta Ionic – konfiguracjadla środowiska Android emulator systemu Android dostarczony wraz z SDK nie nadaje się do testowania aplikacji ze względu na wolne działanie. Zespół tworzący framework Ionic na jego miejsce poleca emulator Genymotion, działający jako maszyna wirtualna VirtualBox'a.
Na stronie twórców przed pobraniem darmowej wersji z licencją indywidualną należy założyć konto. Następnie pobrać obraz emulatora lub obraz wraz z instalatorem VirtualBox'a. Jako że nie posiadam zainstalowanego VirtualBox'a wybrałem tą drugą opcję.


Instalacja trwa kilka minut. Po wszystkim uruchamiamy aplikację, dodajemy urządzenie takie jakie nas w danym momencie interesuje i uruchamiamy je.
Gdy emulator uruchomi system możemy przejść do naszego pokazowego projektu Ionic i uruchomić komendę

~ ionic run android

Dlaczego run zamiast emulate? Ponieważ nasz system traktuje emulator Genymotion jak fizyczne urządzenie.
Tym sposobem aplikację udało mi się również uruchomić zarówno w emulatorze jak i na tablecie podłączonym do komputera. Ionic sam wybiera odpowiednie urządzenie i wykonuje deploy aplikacji. 


Który sposób będzie lepszy okaże się pewnie podczas pracy. Czasowo, kompilacja wygląda identycznie. Zawsze warto pomacać aplikację palcem gdy będzie w dalszym stadium prac. Póki co skupię się na emulacji.

Aby jednak nie kompilować i nie uploadować projektu na maszynę (np. gdy tylko projektujemy wygląd) można użyć komendy

~ ionic serve 

tworzącej lokalny serwer możliwy do podglądu w przeglądarce na żywo. W ten sposób będę projektował wygląd aplikacji.
Emulator potrzebny będzie do testowania funkcjonalności dostępnych tylko na fizycznym sprzęcie.

A w następnym poście chyba będę mógł zacząć próbować pisać lub modyfikować przykładową aplikację, którą widzimy powyżej. A przede wszystkim zrozumieć jej działanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz