czwartek, 10 marca 2016

Cordova, PhoneGap, Ionic – O co w tym chodzi?

Kolejnym krokiem po stworzeniu podstawowej, przykładowej aplikacji przy użyciu PhoneGap'a, przyszedł czas na wybór frameworka. I tutaj zacząłem się gubić. Nie wszystko okazuje się tak proste jak wyglądało z początku.

Apache Cordova 

Apache Cordova to framework open-source pozwalający tworzyć wieloplatformowe aplikacje przy użyciu technologii webowych takich jak JavaScript, HTML5 i CSS3. Udostępnia on API, za pomocą którego każda z aplikacji może korzystać z możliwości poszczególnych urządzeń i systemów operacyjnych na którym jest uruchamiana. Do możliwości tych możemy zaliczyć na przykład korzystanie z akcelerometru, sieci, statusu baterii, kamery czy geolokalizacji GPS.
Apache Cordova jest głównym rdzeniem narzędzi opisanych w dalszej części tego posta.

PhoneGap 

W moim rozumieniu PhoneGap nazywany frameworkiem jest pomostem pomiędzy Cordovą, a konkretnym urządzeniem mobilnym. Umożliwia w łatwy sposób uruchomienie serwera hostującego naszą aplikację. I w zasadzie tutaj kończą się jego możliwości. Reszta jest zostawiona programiście, czyli dobór frameworka JS, CSS. Zdecydowanie dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Z drugiej strony zaletą tej platformy jest aplikacja, która została opisana w poprzednich postach. Mianowicie „PhoneGap Developer App” umożliwiająca uruchomienie i testowanie aplikacji bezpośrednio na urządzeniu. Co może być przydatne gdy będę chciał pisać i testować aplikację na Windows Phone. Ze względu na to, że pracuję na Windows 7 nie jestem w stanie zbudować aplikacji mobilnej na tym systemie.

Ionic

Dla mnie jest to gotowe narzędzie do wytworzenia aplikacji mobilnej. Bazuje jak poprzednik na Cordovie. Dostarcza natomiast gotowe komponenty JS, HTML i CSS, dodatkowo framework jest zoptymalizowany do współpracy z AngularJS. A więc dostajemy wszystko o co przy używaniu PhoneGap musielibyśmy martwić się osobno. Przy tym Ionic posiada ogromne wsparcie społeczności i dużą ilość tutoriali, co w przypadku początkującej w tym temacie osoby jak ja będzie na pewno bardzo przydatne.


Podsumowując, używanie Ionic'a nie wyklucza używania aplikacji ułatwiającej testowanie na telefonie od PhoneGap'a. Mój wybór padł na trzecie przedstawione narzędzie i teraz większość postów będzie właśnie o wytwarzaniu aplikacji mobilnej na tej platformie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz