niedziela, 6 marca 2016

Pierwsza aplikacja mobilna - PhoneGap

Przyszedł czas na tutoriale ze strony domowej PhoneGap'a. Post jest tworzony na bierząco podczas wykonywania instrukcji w nich zawartych.


Krok 1: Instalacja PhoneGapa


Tym razem instalacja niezbędnego oprogramowania przebiegła bezproblemowo. Zwykły instalator systemu Windows. Jest to aplikacja dostępna za pośrednictwem GUI, alternatywą lub też dodatkową aplikacją jest interfejs do obsługi z konsoli - PhoneGap CLI.

Krok 2: Instalacja środowiska testowego PhoneGap Developer App


Instalacja odbywa się na naszym urządzeniu mobilnym. Dostępne są wersje na wszystkie popularne obecnie systemy operacyjne na smartfony. Osobiście posiadam telefon z systemem Windows Phone.


Krok 3: Tworzenie aplikacji


Zgodnie z tym co znajdziemy w tutorialu po wykonaniu tych dwóch kroków jesteśmy gotowi do stworzenia pierwszej prostej aplikacji mobilnej.

W prosty sposób tworzymy nowy projekt
źródło: http://docs.phonegap.com/
Tak utworzony projekt możemy momentalnie uruchomić. Utworzy się w ten sposób lokalny serwer hostujący naszą aplikację. Uzyskujemy kilka adresów IP na których dostępny jest podgląd naszej aplikacji. Musimy uruchomić teraz naszą aplikację mobilną, która została zainstalowana w kroku 2 i połączyć się ze wskazanym adresem.
W tym miejscu napotkałem pierwszy problem. Wiadomo aplikacja z komputer hostowana jest na lokalnym IP. Aby się z nim połączyć za pośrednictwem telefonu wypadałoby być w tej samej sieci.
Jako że jestem mieszkańcem akademika komputer wisi na kabelku, a WiFi tutaj nie uświadczymy.

Mój pierwszy pomysł, stworzyć na komputerze access point, do którego podłączy się telefon i może wtedy jakoś pójdzie. Do tego celu spróbuję wykorzystać aplikację MyPublicWiFi.

... Godzinę póżniej.

Tak jak wiele rzeczy ostatnio. Ta również się nie powiodła. Póki co nie umiem włączyć telefonu do wspólnej sieci z moim komputerem. Jest już późno czas na sen i chyba wiem o czym będzie kolejny post :)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz