sobota, 30 kwietnia 2016

JourneyPlanner #6.2 - Refaktoryzacja wyników wyszukiwania cz.2

Jest to druga część wpisu dotyczącego refaktoryzacji wyświetlania mapy i związanego z nią wyszukiwania. Dzisiaj opiszę jak zmodyfikowany został moduł Home. Bez wahania mogę powiedzieć, że zostaną wypunktowane również kolejne przeciwności losu jakie pojawiły się w wyniku tych zmian. Ale o tym na samym końcu. 


W ramach przypomnienia zamieszczę aktualną strukturę katalogów i plików wspomnianego modułu. Była ona zamieszczona pod koniec poprzedniej części:
│  config.ts
│  home.scss
│  index.ts
│
├───controllers
│    map.ts
│    searchResults.ts
│
└───templates
    index.html
    search-results.html

Pliki główne


Pliki z katalogu głównego nie zmieniły się znacząco. Plik index.ts przeszedł dość logiczne zmiany, został dodany nowy kontroler. Tak wygląda plik na obecną chwilę: 
Nie udostępniam listingu, ponieważ szkoda powierzchni strony na tak mało znaczące zmiany.
W pliku config.ts zmodyfikowałem stany, wygląda on tak:


Jak widać w linii nr 3 stan home jest podstanem zakładek, dzięki czemu nie jest konieczne ich pokazywanie w innych stanach nie związanych z zakładkami. Drugi stan i zarazem jego kontroler odpowiada za ukazywanie wyników wyszukiwania.

Szablony


W plikach szablonów również nie ma zbyt wielkiej filozofii. Założenie było takie aby podczas przebywania w akcji odpowiedzialnej za wyświetlanie mapy, w nagłówku widniała ikona lupy. Po kliknięciu w nią zostajemy przekierowani do stanu umozliwiającego wyszukiwanie za pomocą pola tekstowego umieszczonego w nagłówku. A więc mamy tutaj dwa stany: mapa oraz wyniki wyszukiwania. Jak widać ma to odzwierciedlenie w naszych plikach szablonów. W pliku index.html został usunięty znacznik odpowiedzialy za tytuł nagłówka, natomiast został dodany przycisk. Zaś wyniki wyszukiwania są całkowicie nowym szablonem. W nagłówku posiadają znane nam już pole tekstowe. Dodane zostało zdarzenie onkeyup aby wywoływać podpowiadanie podczas wpisywania fraz. Zaś w treści widnieje lista wyników pobierana z kontrolera.


Kontrolery


Zacznijmy od znanego nam już z poprzednich wpisów kontrolera HomeController


Jak widać bardzo zubożał od ostatniego razu. I słusznie! W końcu to kontroler odpowiadający za wyświetlanie mapy i niczego więcej. Wyświetla mapę i wywołuje wyszukiwanie. W przyszłości będzie trzeba dodać jedynie zdarzenie centrujące mapę w danym miejscu na podstawie wyników wyszukiwania (tak jak było to robione ostatnio). Postaram się to zrobić zdecydowanie lepiej.

Kolejny jest kontroler , który załatwia bardzo dużo rzeczy i załatwi jeszcze więcej.


loadBounds()

Po uruchomieniu kontrolera wywoływana jest akcja loadBounds(), która ma za zadanie na podstawie naszej lokalizacji ustalić granice wyszukiwania. Jest to o tyle istotne, że podczas autopodpowiadania wyszukiwarka znajduje miejsca bliższe naszym okolicom. Co za tym idzie bardziej prawdopodobne jest, że mieszkając na śląsku i wpisując "Ka" w wyszukiwarkę chodzi nam o Katowice, a nie o Kair. Wspomniania metoda tworzy okrąg o średnicy zadanej dokładnością, który ogranicza przeszukiwany obszar.

search()

Kolejną metodą jest search() wywoływany w widoku zdarzeniem keyup, o którym już wspominałem. Głowna logika działania została zaczerpnięta z przykładów zawartych w dokumentacji.
Sprawdzamy czy pole tekstowe nie jest puste, a następnie jego wartość przekazujemy do usługi wyszukiwania, z granicami uzyskanymi w metodzie loadBounds(). Uzyskane w ten sposób wyniki umieszczamy w kolekcji przetwarzanej w widoku na pozycje listy.
Ostatnia linijka
ctrl.$scope.$apply();
jest bardzo diabelnie ważna! Informuje ona framework, że nastąpiła zmiana w wartościach przestrzeni kontrolera i należy odświeżyć widoki. Bez tego mogą pojawić się problemy w odświeżaniu pozycji listy.Końcowy rezultat bardzo mnie zadowala. Aplikacja zaczyna przypominać interfejs, który może być śmiało używany na urządzeniach mobilnych:


Przeciwności losu

Został czas na podsumowanie. Wciąż nie jestem zadowolony z wyglądu kontrolerów i łamania zasady DRY. Prawdopodobnie w przyszłości powstanie więcej usług zarządzających lokalizacją aby nie powielać kodu w przypadku np. generowania granic wyszukiwania.
W następnym poście skupię się na tym aby w wyświetlaną listę podpowiedzi tchnąć życie. I zrobić coś co już raz wykonałem czyli nanoszenie wyników na mapę. Gdy to zostanie wykonane zabiorę się za punkt trzeci priorytetu MUST czyli pogoda dla danej lokalizacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz