środa, 13 kwietnia 2016

JourneyPlanner #2 - Moskwa :-)

Poprzedni post obejmował wprowadzenie do przykładowej aplikacji Ionic zarządzanej i kompilowanej przy pomocy Webpacka. Został również przeprowadzony niewielki wstęp odnośnie wyglądu aplikacji. Dzisiaj opiszę ile potrafi zmienić się w przeciągu trzech dni.


Od opublikowania poprzedniego postu minęły trzy dni. Od początku jego powstawania około tydzień. Muszę przyznać, że mam problemy z zajmowaniem się programowaniem i jego nauką oraz prowadzeniem bloga. Zawsze na jedno albo drugie nie poświęcę ilości czasu jakiej bym chciał.
W tak zwanym między czasie w mojej głowie dojrzewało wiele pomysłów na przebudowanie wyglądu i interfejsu programu. 
Ale nie będę tego robił w tej chwili! 
I o tym będzie ten post.
Te ostatnie kilka dni zmusiły mnie do refleksji na temat mojego podejścia do wytwarzania mojej aplikacji.

Podstawowe cele

Niedawno spotkałem się z metodą wytwarzania oprogramowania nazwaną wdzięcznie MoSCoW

O co chodzi w tej metodzie?

Chodzi o podział funkcjonalności względem pewnych priorytetów. Nazwa nie wzięła się z przypadku, a jest skrótem od nazwy każdego z priorytetów: Must (have), Should (have), Could (have), Won't (have). Znaczenia każdego z priorytetów nie będę tutaj przytaczał. W internecie na pewno znajdziecie wiele wyjaśnień tej metody i argumentów za, jak i przeciw jej stosowaniu. Pojawia się wiele słów krytyki na temat racjonalnej możliwości podzielenia zadań na takie priorytety. Szczególne kontrowersje budzi ostatni człon skrótu.
Jednak śmiem sądzić, że dla tak niewielkiej i w zasadzie słabo określonej formalnie aplikacji jak moja może się ta metoda dość dobrze sprawdzić. Pozwoli mi się skupić na głównych celach osiągania pewnych rezultatów działania. A nie tylko żmudnego dłubania w kodzie.

Odnosząc się do ostatniego zdania na temat ostatnich kilku dni. Zajmijmy się głównymi efektami. Nie dopracowywaniem mało widocznych szczegółów.

Must


  • Wyświetlanie mapy, po której można nawigować.
  • Wyszukiwarka miejsc na mapie.
  • Pogoda danego obszaru.

Should


  • Atrakcje turystyczne.
  • Obiekty takie jak kawiarnie, toalety, restauracje, kina, muzea, sklepy i tym podobne.
  • Wydarzenia publiczne (prawdopodobnie zaciągane z Facebooka).

Could


  • Tworzenie tras pomiędzy wyznaczonymi miejscami.
  • Dodawanie przerw w trasie wraz z czasem takiej przerwy.

Won't


  • Transport publiczny.
  • Dokładny plan godzinowy naniesiony na trasę.W następnym poście postaram się pokazać pierwszą mapę.
A wy spotkaliście się już z metodą MoSCoW? Co o niej myślicie. Gdzie można ją zastosować, a gdzie wolelibyście jej w ogóle nie stosować? I czy w ogóle wartą ją stosować? Jeśli ktokolwiek czyta te posty zapraszam do dyskusji :)

1 komentarz: